Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Niezbędne wiadomości w temacie stożka rogówki Kraków. Przekonaj się!

Stożek rogówki to dolegliwość, która w znacznym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia i może być powodem kolejnych chorób oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w 30. roku życia

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która silnie ogniskuje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak na skutek osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki często współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Szczęśliwie dzisiaj efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie choroba jest niwelowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych lub okularów, po pewnym czasie jednakże niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – skuteczne metody

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pomocą różnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najefektywniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie usuwa wadę wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]