Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

Więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko - zajrzyj w to miejsce.

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry nad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Jak przebiegają takie badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP musi być wykonywana z uwzględnieniem właściwych akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi czy mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu okulistyki, neurologii oraz laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą). Badania wykonuje się poddając badanego prostym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W czasie badań można też zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie ważne. Nie należy obawiać się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, ponieważ jest możliwość wykonania wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, iż podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]