toczki do jazdy konnej, kask jeździecki, toczek do jazdy konnej

Toczek czy kask do jazdy konnej. Co wybrać do jazdy rekreacyjnej?

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportu, w których ryzyko upadków jest dość duże. A te, przez znaczną prędkość i wysokość, mogą być naprawdę groźne. Na uszkodzenia narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie musi być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jazdy konnej dostępne są 2 rodzaje zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki do jazdy konnej? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim nakryciem głowy. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie gwarantuje jednak tak dobrej protekcji jak kask, dlatego polecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowców i ma atesty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy doborze kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować stosownymi atestami, jak również umożliwiać regulację rozmiaru bądź być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku warto dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie należy także iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszym mieście nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]