Pierścionki zaręczynowe – skąd wywodzi się ta tradycja?

Jeśli szukasz pierścionków zaręczynowych Kraków, skieruj się na tę stronę.

Kiedy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu pomyślisz o małżeństwie. Wcześniej jednak następuje ta wyczekiwany przez większość pań moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota oraz kamieni szlachetnych

Obdarowanie kobiety pierścieniem to niezwykle stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym notabene “palcem obrączkowym”, co wynika z poglądu, że od owego palca biegnie “vena amoris”, czyli żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Ogólnie uważa się, iż tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Początkowo wykonywano je z trzciny, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich produkcji metali, głównie żelaza. Drogimi pierścieniami ze srebra lub złota obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężczyźni chcieli zaprezentować swoją całkowitą ufność do przyszłej żony. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, aczkolwiek materiały te faktycznie szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia dopiero od kilku stuleci, przy czym znamienny przyrost ich powodzenia można zauważyć w XX w.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że idealna biżuteria zaręczynowa to pierścionek z platyny z pokaźnym diamentem, jednak możliwości swobodnego dobierania przeróżnych metali i kamieni są szerokie. Poza diamentami stosuje się szafir, rubin bądź topaz. Niektórzy wybierają mniej kosztowne metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, a nawet drewno, jednak wciąż na rynku przeważają pierścionki sporządzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (białego, różowego i żółtego).
Ile powinien być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało opinia, że narzeczony musi wydać na niego co najmniej dwukrotność swojej pensji. Koszt zakupu zależny jest od kilku czynników: wykorzystanego kamienia, designu, materiału czy liczby karatów, w związku z tym każdy odszuka śliczny, niepowtarzalny pierścionek na swoją kieszeń. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem miłości i zaangażowania, zatem jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Istotne jest to, czy przypadnie do gustu naszej narzeczonej.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]