Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Więcej o obrączkach Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy małżonków do końca życia, a znakiem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki ślubne.

Dzieje i tradycje związane z obrączkami

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka wieków później, o czym jednakże niewielu pamięta. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak przykładowo w Meksyku, w Egipcie, w Kanadzie czy w Iranie, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki ślubne razem, aczkolwiek tradycja powiada, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej subtelnym designem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) uosabiające potęgę uczucia. Dzisiaj do ich stworzenia wykorzystuje się z reguły platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]