łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]