Książki dla nastolatków – młodzież nie musi być skazana tylko na lektury szkolne

Chcesz zamówić książki dla młodzieży? Skieruj się na tę stronę.

Dzieci wychowywane w XXI wieku mają coraz mniejszy kontakt z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze głównie szybką rozrywkę w telewizorze, na komputerze lub w smartfonie, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I też przez obowiązek czytania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu młodych ludzi czytanie dla zabawy stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do ogólnych doświadczeń nastolatków

Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. W sprzedaży jest masa literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy rozważają problemy i opisują historie intrygujące młodą generację odbiorców. Ten typ literatury otrzymał nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to utwory tworzone dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Powieści dla nastolatków sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in thrillery, romanse oraz pełne akcji przygodówki. Jednakże wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Książki te mówią zatem o pierwszej miłości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami oraz znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla młodzieży pomaga młodzieży poczuć, iż inni też przeżywają jednakowe życiowe zawirowania przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.

Czy warto zachęcać Lektura literatury dla młodzieży z biegiem czasu przynosi korzyści

Rekomendujemy proponować młodzieży interesujące ją książki, bo wzbudzenie w nich chęci czytania dla przyjemności z biegiem lat daje wiele korzyści. Osoba, która często sięga po książki posiada większy zasób leksykalny i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co bez wątpienia ułatwia zdawanie testów z języka polskiego. Lecz odkrywanie historii innych osób w tym samym wieku to też sposób na dokładniejsze poznanie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, rodzice nigdy nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko częściej sięga po książki o elfach bądź wampirach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu je eksplorować!

Dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa