Kto musi wykonać badania psychologiczne kierowców?

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badanie-kierowcow/ dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Bielsko Biała.

Przepisy prawne zobowiązują niektórych kierowców do wykonania badań psychologicznych i psychotechnicznych. Czym one są i kto ma obowiązek je zrobić?

Badania psychologiczne kierowców – komu potrzebne?

Nie wszyscy kierowcy muszą poddawać się takim badaniom. Są one niezbędne w przypadku przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych, kierowców tramwajów oraz pojazdów uprzywilejowanych, dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Widać więc, iż są to badania potrzebne kierowcom zawodowym. Pozostałych kierowców mogą dotyczyć jedynie wówczas, gdy zostaną oni skierowani na nie przez odpowiednie instytucje – czyli na przykład przez Policję – po spowodowaniu poważnego wypadku.
Zadaniem badań jest zbadanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma zagwarantować bezpieczeństwo jemu i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz zapobiegnięcie nieszczęściom, które mogą być spowodowane na przykład przez brak skupienia czy niedostatecznie szybki refleks.

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddaje się kierowców, nie są skomplikowane. Polegają sprawdzeniu reakcji psychomotorycznych z użyciem specjalnej aparatury. W toku badań ważny jest wiek badanego, bo badane umiejętności słabną wraz z wiekiem, a więc niezbędne jest przyjęcie właściwego punktu odniesienia.
Jeżeli chodzi o ważność badań, to badania kierowców najczęściej przeprowadza się co 5 lat, ale jeżeli ukończyli sześćdziesiąt lat – co 30 miesięcy, natomiast kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy mają ponad 65 lat, zmuszeni są poddawać się badaniom corocznie.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]