Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Sprawdź, komu zlecić badania wysokościowe Bielsko.

Wielu czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem okien w wieżowcach lub serwisowaniem kominów. W myśl uchwalonych w Polsce przepisów są to jednak wszelkie zadania wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające działania na wysokościach. Bywa jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy dużo czasu – wówczas słusznie postąpimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa oraz neurologa w celu przeprowadzenia badań, zaś następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez które choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najważniejszych tego typu schorzeń zaliczają się w szczególności padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady wzroku (a dokładnie – potrzeba noszenia okularów (mimo że możemy to ominąć stosując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz ma prawo też odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, natomiast osoby po pięćdziesiątym roku życia – co dwanaście miesięcy.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]