badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl prawa powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]