Skoncentrowane czynniki wzrostu – przebieg i efekty zabiegu

Uzupełnij swoją wiedzę o CGF.

Kiedy skóra wiotczeje i stopniowo pojawiają się się na niej zmarszczki, mnóstwo osób zastanawia się jak przystopować postępujący proces starzenia się. Rewitalizacja komórek skóry twarzy, dekoltu, szyi, a także dłoni, możliwa jest z pomocą różnych zabiegów z obszaru medycyny estetycznej, wśród których coraz większą popularnością cieszy się zabieg CGF, w którym stosowane są komórki macierzyste oraz skoncentrowane czynniki wzrostu. Z uwagi na to, iż preparaty wykorzystywane do iniekcji skóry podczas zabiegu CGF wytwarza się z krwi pacjenta, nieraz zabieg ten zestawiany jest z tzw. “wampirzym liftingiem”.

Zabieg CGF – jak sporządza się preparat z osocza bogatopłytkowego?

Przed rozpoczęciem zabiegu rewitalizacji skóry, lekarz pobiera od pacjenta w przybliżeniu 30 ml krwi. Do probówek z pobranym materiałem wprowadzany jest antykoagulant, a następnie umieszcza się je w separatorze komórkowym i odwirowuje. Po odwirowaniu w probówkach łatwo zobaczyć odseparowane warstwy osocza bogatopłytkowego (CGF), osocza ubogopłytkowego (PPP), komórek macierzystych CD34, a także krwinek, przy czym podczas zabiegu CGF potrzebne są tylko trzy pierwsze. Lekarz sporządza frakcję żelową, do czego użyte jest osocze ubogopłytkowe, a następnie znad wyodrębnionej warstwy krwinek pozyskuje czynniki wzrostu CGF razem z komórkami macierzystymi. Ostudzony żel albuminowy miesza się z osoczem bogatopłytkowym z komórkami macierzystymi i tak wytwarza się końcowy preparat, który wprowadza się w skórę pacjenta przy użyciu „tępej igły”.

W jakich interwałach wykonuje się zabiegi CGF?

Zabieg CGF odżywia i rewitalizuje skórę, podnosi jej napięcie, jak również redukuje płytkie zmarszczki. To m.in. zasługa zawartych w preparacie komórek macierzystych, które wpływają na wzrost produkcji włókien elastynowych i kolagenowych. Osoby, które postanowią o przystąpieniu do zabiegu CGF, muszą mieć świadomość, iż za pierwszym razem wykonuje się go trzykrotnie w sześciotygodniowych interwałach, a następnie lekarze zalecają zabiegi przypominające średnio co 6 miesięcy.

Dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]