Czy jazda konna jest niebezpieczna?

Każdy, kto jeździ konno, musi się liczyć z tym, że prędzej czy później upadnie. Ale czy jazda konna rzeczywiście jest niebezpieczna? W artykule wyjaśniamy, jak bardzo urazowym sportem jest jeździectwo, a także jakie schorzenia są zdecydowanym przeciwwskazaniem do jego uprawiania.

Jazda konna a urazy

Jazda konna to sport urazowy – wg niektórych badań bardziej niż narciarstwo, piłka nożna czy jazda na motocyklu. Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, którzy przeanalizowali dane z amerykańskiego rejestru medycznego National Trauma Data Bank z lat 2006 – 2017, doszli do wniosku, że jazda konna to sport najbardziej urazogenny. Co prawda amatorzy piłki nożnej czy narciarstwa częściej zgłaszali się do szpitala z obrażeniami, ale były one mniej groźne niż w przypadku miłośników konnej jazdy. Naukowcy opracowali nawet tzw. „wskaźnik obrażeń” (”injury rate”). U motocyklistów wynosi on 0,14 urazu na tysiąc godzin jazdy, a u jeźdźców – 0,49. Najpopularniejsze obrażenia odnoszone przez jeźdźców konnych z USA to:

  • urazy okolic klatki piersiowej, w tym pleców (prawie 40%),
  • urazy kończyn (ok. 25%),
  • urazy głowy (ok. 20%).

Czy jazda konna jest więc niebezpieczna? Z pewnością taka bywa, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w tym jazda w odpowiednim stroju i obowiązkowo – w kasku. Ponieważ, jak pokazuje wspomniane badanie, najczęstsze są urazy klatki piersiowej, warto dodatkowo sięgnąć po kamizelkę ochronną.

Jazda konna – przeciwwskazania

Jak każdy sport, jazda konna ma listę przeciwwskazań – schorzeń, które uniemożliwiają uprawianie tej dyscypliny sportu. Należą do nich:

  • zaawansowana skolioza,
  • niestabilność kręgów szyjnych,
  • przepuklina oponowo–rdzeniowa,
  • choroby mięśniowe z osłabieniem mięśniowym,
  • epilepsja,
  • nadciśnienie śródgałkowe,
  • odklejająca się siatkówka,
  • wodogłowie,
  • głębokie upośledzenie umysłowe.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, zanim po raz pierwszy siądziesz w siodle, skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Oczywiście ta rada dotyczy również dzieci – jeśli Twoje dziecko ma jakiekolwiek schorzenia, to zanim wyślesz je na lekcje jazdy konnej, koniecznie omów to z lekarzem.

Jazda konna w ciąży

Na przytoczonej wcześniej liście nie ma ciąży – nie bez powodu. Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do jazdy konnej. Jeśli przebiega prawidłowo, a kobieta już od dawna uprawia jeździectwo, może kontynuować jazdy – o ile, oczywiście, lekarz nie zaleca inaczej. Mówi się, że uprawianie sportu w trakcie ciąży jest korzystne – kobiety, które pozostają aktywne, szybciej wracają do formy po porodzie, a sam poród ma szybszy i łatwiejszy przebieg. Warto jednak zasięgnąć porady lekarskiej.

Należy też wziąć pod uwagę, że jazda konna wiążę się z ryzykiem upadku, a jest ono jeszcze większe w przypadku osoby ciężarnej, ponieważ zmienia się jej punkt równowagi. Dlatego jazda konna w ciąży często jest odradzana, a już zdecydowanie należy zrezygnować ze skoków czy jazdy w terenie.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/czy-jazda-konna-jest-niebezpieczna