System SWIFT – co to?

Zobacz więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, iż de facto codziennie korzystamy z usług bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny używany współcześnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują również z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na świecie działają też różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego państwa.

Co jest w związku z tym najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC największych banków, działających w Naszym kraju.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]