Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Jeśli chcesz kupić monetę bulionową, odwiedź tę stronę.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych metod: nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, lecz również monet bulionowych.

Co wyznacza bieżącą wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzymy zwykle z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich pod kilkoma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są bite w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących rocznic, dlatego ich awers czy rewers niezmiernie sporadycznie jest modyfikowany. Zwykle złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie tylko rokiem emisji. Trzeba wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza waga i próba wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są popularne w nawet odległych zakątkach globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali zwiększa twardość złote monety bulionowe

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, lecz emitenci wybijają dodatkowo monety o nominale 1/50 czy 1/2 uncji złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są z reguły z 24 karatowego złota, a więc .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand wybijane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety, a przez to zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi Pandę, Liść Klonowy czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]