Kredyt bez historii kredytowej – co to jest?

Zaciąganie zobowiązań finansowych cieszy się dzisiaj wielką popularnością, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Istnieje ogromna grupa Polaków, którzy nie mogą wziąć kredytu, gdyż nie posiadają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak go pokonać?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Banki zazwyczaj posiadają własne warunki, według których przyznają kredyty lub odmawiają takiego finansowania. Istnieją jednak ogólne czynniki, wpływające na fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które mają już jakieś zobowiązania. Na największe trudności muszą być gotowi ci, którzy nie zaciągnęli dotąd żadnego kredytu. Należą do tego grona zwłaszcza studenci oraz klienci, którzy pracują od niedawna i osiągają niewielkie zarobki albo są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z tym, iż kredyt nie będzie im przyznany, powinni być pogodzeni także emeryci. Oczywiście kredytowania nie otrzymają również osoby, które nie są w stanie wykazać faktu posiadania przez nie pracy zarobkowej, a także pracujące w innym kraju. Czynniki takie powodują, iż teoretycznie niemożliwe jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Nie warto tego robić, gdyż chwilówki i podobne pożyczki są na tyle drogie, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, który bank ma mniej restrykcyjne warunki kredytowania i może przyznać kredyt bez zdolności, czy też umożliwi uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik podpowie, jak zbudować zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe regulowanie zobowiązań, dobrze będzie więc zakupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego w banku, w którym planuje się zaciągnąć kredyt. Świetnym pomysłem jest również na przykład zaciągnięcie kredytu nie samemu, ale wspólnie z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planują ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych opcji, jakie doradzić może dobry pośrednik, jest wiele.