Gdzie sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego i wymienić tę walutę?

Po więcej informacji o kursie franka szwajcarskiego skieruj się tutaj.

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą zbyt wiele, tak naprawdę raptem tyle, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin zaciągnęło w przeszłości kredyty, które dziś spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Waluta znana ze swojej niebywałej stabilności – frank szwajcarski

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar amerykański, funt brytyjski i euro, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z głównych walut dzisiejszego świata. Ale nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił liczne lokalne waluty, które wcześniej były emitowane w różnych kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, wychodząc obronną ręką między innymi z licznych zawirowań w czasach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Niewiele osób wie, że frank szwajcarski uważany jest za jedną z najładniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów drukowana od połowy 90-tych wyróżnia się bajecznymi barwami oraz rzadką pionową orientacją grafiki. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (np. Arthura Honeggera, Alberto Giacomettiego czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak najczęściej bywa – oblicza wojskowych, działaczy politycznych bądź monarchów. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są Ziemia, przyroda i nauka.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz bieżący kurs franka

Frank szwajcarski nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego notowania śledzą również uważnie kredytobiorcy z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. Żeby sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, polecamy wchodzić na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania franka uaktualniane są w parusekundowych interwałach. Tu można także przeanalizować fluktuacje ceny waluty w dowolnie wskazanym okresie. Jest to funkcja potrzebna frankowiczom czuwającym na odpowiedni moment, żeby zlecić wymianę złotówek na franki, a także inwestorom analizującym przed uregulowaniem kolejnej części zadłużenia swoje następne działania.