Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Dowiedz się, gdzie kupić szalunki Kraków.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie prześwitów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większość wykonawców i inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki produkuje się ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać dwa lub trzy materiały. Najczęściej jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają łączniki, głowice ze aluminium bądź stali, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Podmioty na co dzień parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt i zespołów, które zazwyczaj oferują inne usługi. Nabycie wszelkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem nieopłacalne . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]