Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, określane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Najczęściej używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych czy też grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę spajają łączniki, głowice ze stali bądź aluminium, belki i narożniki.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które oferują inne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku byłby całkiem nierentowny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]