dźwigar, dźwigary

Charakterystyka dźwigarów i ich zastosowanie

Szalunki to struktury niezastąpione na większości budów. Za ich pomocą możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, jak również wykonanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki są również niezbędne przy formowaniu stropów – w takim przypadku ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia budowa obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niemożliwa. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z z jakich surowców wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na znaczne, sięgające kilkudziesięciu ton obciążenia. Stąd jego najważniejszym przymiotem jest trwałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość wykonania oraz typ użytych do tego materiałów. Muszą one być rzetelnie dobrane i wypróbowane pod kątem odporności na spore naciski. Najlepszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak olcha, topola, buk i sosna. Nadzwyczaj istotne jest też stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci, klejów i innych płynnych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które regularnie zajmują się budową piętrowych budynków dysponują swoimi dźwigarami. Ich kupno i składowanie generuje jednak pewne koszty. Szczęśliwie firmy, które tylko okazjonalnie podejmują się zleceń tego rodzaju, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Najlepszym wyjściem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych modułów szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]