mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Jak robi się topaz mistyczny?

Wspaniały wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru mogłoby się wydać, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem odpowiedniej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany działaniu dużej temperatury i powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Odcienie topazu mistycznego

Barwy, które przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, którym jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz przybiera fioletowy odcień, błękitny zaś jest efektem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Najlepsze skutki daje obrabianie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed chwilą napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Chętnie używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do eleganckich strojów – świetnie prezentuje się również w pracy. Ważna okazuje się także różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej można dobrać biżuterię do danego stroju.