Szukasz silnika DC? Sprawdź ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Masa rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Małe bądź olbrzymie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, lecz statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak działają te silniki.
Co warto wiedzieć o silnikach DC?
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal dwustu lat i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich konstrukcji, dalszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania uznanych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Thomas Edison, Moritz Jacobi i Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały złożone są ze statora, wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj na co dzień wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które ze względu na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są po prostu lubiane za bezszelestną pracę orazwyjątkową niezawodność.
Gdzie korzysta się z silników elektrycznych na prąd stały?
Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią samochodzików oraz pociągów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które zapewne podarujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniczki prądu stałego wykorzystują również miłośnicy elektroniki do realizacji autorskich prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.
O ile silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach dla hobbystów albo z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od uznanych marek.
Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]