Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Motoreduktor planetarny zamówisz na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory zakupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają efektywne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni nigdy nie jest 100%, wskutek czego zawsze pojawia się nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą również inne moduły jak hamulce albo sprzęgła. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na drobiazgowe obliczenia i testy pojedynczych zestawów części. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do sporych, średnich albo lekkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdej gałęzi gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź transport, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, jak m.in wyciągi górskie, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo aeratory. Duże spektrum typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy sprawiła, iż liczbę możliwych zestawów, które teraz mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]